Connect with us

Elektrikli Araba Haberleri

2024 yılına kadar Avrupa’da yüzde 20 elektrikli otomobil olacak

Yayınlayan

on

Bu yıl, üreticilere ve bayilere yönelik elektrikli otomobil talebinde bir zayıflama görülüyor. Ancak, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), tamamen elektrikli araç satışlarının 2024 yılında yeniden hız kazanacağını öngörüyor.

ACEA’nın Automobilwoche tahminine göre, yeni otomobil pazarında tamamen elektrikli otomobillerin payı gelecek yıl artmaya devam edecek. Bu artışın nedenlerinden biri, muhtemelen biraz daha ekonomik modellerin çeşitlenmesidir.

Birliğin genel sekreteri Sigrid de Vries, gelecek yıl yeni otomobil pazarında tamamen elektrikli otomobillerin payının yaklaşık yüzde 20 olmasını beklediğini belirtti. Bu oranın, önümüzdeki yıl yüzde 14 ila 14,5’e çıkması öngörülüyor. Bu durumda, elektrikli otomobillerdeki büyüme yaklaşık yüzde 43 olacak.

Tahminlere göre, içten yanmalı motorların hala baskın olduğu genel pazarın 10,7 milyon adede yükselmesi bekleniyor, ki bu sadece yüzde 2,5’lik bir artışa denk geliyor. 2023 yılında genel pazarın 10,4 milyon adet olması bekleniyor; bu da 2022’ye kıyasla yüzde 12’lik bir artışa işaret ediyor. Ancak, 2023 yılında pazar hala Kovid-19 öncesi 2019 seviyelerinin yaklaşık yüzde 20 altında olacak.

ACEA Derneği Başkanı ve Renault Grubu CEO’su Luca de Meo, elektrikli otomobillerdeki büyümeyi şu şekilde açıkladı: “Ürün etkisi var. Elektrikli araç tahrik sistemlerini, pazarın daha geniş bir kesimine hitap eden araçlara entegre etmeye çalışıyoruz.” Örneğin, Renault 5 ve daha ekonomik VW modelleri gibi araçlar, E segmentini önemli ölçüde genişletecektir.

Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir