Connect with us

Elektrikli Araba Haberleri

BMW iX, Tek Şarjla 979 Kilometre Mesafe Alıyor

Yayınlayan

on

ABD merkezli start-up Our Next Energy (ONE), BMW’nin elektrikli SUV modeli iX’in enerji depolama teknolojisiyle yaklaşık bir buçuk yıl önce neredeyse 1.000 kilometrelik bir menzile ulaşabileceğini duyurmuştu. Bu hedef artık gerçekleştirildi.

ONE, “Gemini” pil teknolojisini iX modeline entegre etti. Araç şu anda, yerel WLTP standardına uygun olarak, prize takılmadan önce BMW’den doğrudan maksimum 633 kilometre yol katedebiliyor. ONE, şimdi ise yeniden şarj olmadan 608,1 mil (979 km) yol katedebildiğini açıkladı. Bu başarı, WLTP test döngüsünde elde edildi.

ONE CEO’su ve kurucusu Mujeeb Ijaz, “Elektrikli araçlar, insanlar elektrikli bir aracı tek başına kullanma konusunda yeterli menzile sahip olduklarında daha geniş bir kitle tarafından benimsenecektir” dedi. “Gemini aküsü, elektrikli araç menzilini iki katına çıkarabildiği ve elektrifikasyonun önündeki en büyük engeli aşabildiği konusunda kanıtlanmıştır.”

Gemini’nin “ikili kimya” mimarisi, farklı pil kimyalarına sahip iki farklı hücre tipini içerir. Şirket, “Lityum demir fosfat (LFP) hücreleri motoru besler ve günlük yolculukların yüzde 99’unun ihtiyaçlarını karşılayacak 150 mil (241 km) menzile sahiptir. Daha uzun yolculuklar için Gemini, gücü ONE’ın tescilli yüksek verimli DC-DC dönüştürücüsü aracılığıyla ileterek ekstra 450 mil (724 km) menzil sağlayan yüksek enerji yoğunluğuna sahip anotsuz hücreleri kullanır. DC-DC dönüştürücü ile birlikte, iki hücre tek bir şarjla 600 milden (966 km) fazla yol katedebilir.”

ONE’a göre, Gemini teknolojisi sadece daha geniş menzil sunmakla kalmıyor, aynı zamanda lityum tüketimini yüzde 20’ye kadar, grafit tüketimini de yüzde 60’a kadar azaltıyor ve nikel ile kobalt kullanımını en aza indiriyor. Şirket, bu sayede çevresel etkiyi ve maliyetleri önemli ölçüde azaltabilecek daha sürdürülebilir bir enerji depolama teknolojisi geliştiriyor.

BMW Group’tan Jürgen Hildinger, “BMW iX’in Gemini ile kat ettiği 600 kilometreden fazla mesafe etkileyici bir başarıdır” dedi. “ONE ekibiyle çalışmaktan keyif alıyoruz ve birlikte atılacak sonraki adımları sabırsızlıkla bekliyoruz.” Otomobil üreticisinin Silikon Vadisi merkezli risk sermayesi kolu olan BMW i Ventures, ONE’un yatırımcısıdır.

ONE, Gemini teknolojisinin başarılı bir şekilde gösterdiğine inanarak, şirket çözümü daha da optimize ederek ticarileştirmeye hazırlanıyor. Hedef, erişimi genişletmek ve seri üretim için örnekler oluşturmaktır.

Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir