Connect with us

Elektrikli Araba Haberleri

Elektrikli Tiguan Tanıtıldı

Yayınlayan

on

Volkswagen (VW), yeni nesil Tiguan’ı tanıtarak seriyi üçüncü kez yeniledi. Kompakt SUV’un 2024 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor, bu sürümün öne çıkan özelliklerinden biri ise plug-in hibrit tahrik sistemi.

Tiguan’ın uzunluğu yaklaşık olarak üç santimetre arttı, ancak yükseklik, genişlik ve dingil mesafesi önceki modele neredeyse aynı kaldı. Bununla birlikte, arka koltuk arkalığı yüksekliğine kadar yüklendiğinde bagaj hacmi 37 litre artarak 653 litreye ulaştı.

Yeni Tiguan, teknik temel olarak en son MQB evo modüler çapraz matrisin evrim aşamasını kullanıyor ve çeşitli tahrik seçenekleri sunuyor: Turbo dizel motorlar (TDI), turbo benzinli motorlar (TSI), hafif hibrit turbo benzinli motorlar (eTSI) ve plug-in hibrit sistemler (eHybrid) gibi, bu tahrikler sadece Otomatik şanzıman (DSG) ile sunulacak.

Yeni plug-in hibrit sürümler, elektrikli menzili önceki modellere göre donanıma bağlı olarak 100 kilometreye kadar çıkaracak şekilde tasarlanmıştır (daha önce WLTP standardına göre 50 km idi). Ayrıca, tüm eHybrid versiyonlarında alternatif akım (AC) şarjı daha hızlı hale getirilmiş ve doğru akım (DC) hızlı şarjı standart olarak sunulmuştur.

VW Tiguan Plug-in Hibrit 2023-6

İç mekan da yeniden tasarlandı ve kavramsallaştırıldı. 2024 Tiguan, yeni bir kokpit ve bilgi-eğlence sistemiyle birlikte geliyor. 38 santimetreye kadar boyutlara sahip ekran, önemli işlevleri net bir şekilde gösteriyor ve hızlı erişimle özelleştirilebiliyor.

VW ID modelleri ve yeni Passat gibi, vites seçimi artık direksiyon simidinin sağında yer alan bir kol kullanılarak yapılacak: “D” ileri gitmek için çevrilecek, “R” geriye gitmek için çevrilecek ve park frenini etkinleştirmek için yanlara doğru basılacak. Ayrıca, tüm Tiguan modelleri direksiyonun arkasında vites değiştirme kontrollerine sahip.

Ayrıca, “Sürüş deneyimi anahtarı” da orta konsolda bulunuyor ve sürüş modları, radyo ses seviyeleri ve ortam aydınlatmasının renkleri gibi özellikleri kontrol etmek için kullanılabilir. “Yüksek kaliteli malzemeler, yeni koltuklar ve etkili ses yalıtımı konforu artırıyor” deniyor. Özellikle yeni “akustik paket” ile Tiguan, kabin içinde birinci sınıf gürültü konforu sunuyor. Ayrıca, orta konsollar daha fazla depolama alanı sunuyor.

Yeni Tiguan, sınıfında HD matris ışık seçeneği sunan ilk araçlardan biri olacak. “IQ.LIGHT HD matris farlar” teknolojisi Tiguan ve Touareg için ortak olarak geliştirildi.

VW henüz fiyatları açıklamadı, ancak Tiguan’ın mevcut fiyatı Avrupa’da 32.930 avrodan başlıyor ve artık sipariş edilemeyen plug-in hibrit tahrikli versiyonu 2020’de 42.413 avrodan başlıyordu.

Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir