Connect with us

Elektrikli Araba Haberleri

Karşılaştırma testi: Lucid Air ile BMW i5 ve Mercedes EQE

Yayınlayan

on

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, BMW i5 ve Mercedes EQE’nin çeşitli versiyonlarının uzmanlar tarafından karşılaştırıldığını gördük. Auto Zeitung (AZ), 4/2024 tarihli sayısında Lucid Air’i bu karşılaştırmaya dahil etti ve bu, neredeyse tamamlanmış bir karşılaştırmayı yeniden heyecanlandırıyor. Asil elektrikli otomobil, şu anda mevcut olan iki Alman lüks sınıfı elektrikli sedan ile nasıl performans sergiliyor?

AZ test uzmanları, özellikle BMW i5 eDrive40, Mercedes EQE 350 ve Lucid Air Pure AWD’yi karşılaştırdı. 80.000 Euro’nun biraz altındaki fiyatıyla BMW, üst sınıftaki bu üçlü mücadeledeki en ekonomik araç; Mercedes’in fiyatı 95.000 Euro’nun biraz altında, ABD’li üretici Lucid’in modeli ise 111.000 Euro ile en yüksek maliyete sahip. Ancak Air’in rakiplerine göre teknik avantajları bulunuyor. 358 kW (487 hp) gücüyle daha güçlüdür ve bu nedenle daha yüksek hızlanmaya sahiptir. Ayrıca, 800 volt teknolojisi sayesinde maksimum 250 kW şarj gücüyle, maksimum 170 kW (Mercedes) ve 205 kW (BMW) ile şarj edebilen iki Alman modelini geride bırakıyor.

Lucid Air, en büyük bataryaya sahip. Lucid’in bataryası 92 kWh ile Mercedes’ten sadece biraz daha büyük, BMW’ninki ise 81,2 kWh ile biraz daha küçük. AZ’ye göre test tüketimi söz konusu olduğunda, her üç model de birbirine yakın. EQE 23,5 kWh ile en fazla elektriği kullanırken, Lucid 22,4 kWh ile en fazla elektriği kullandı; BMW ise 21,8 kWh ile en ekonomik olanıydı ancak aynı zamanda karşılaştırmada en düşük performans verilerini de sağladı. Bu, 372 kilometre (BMW) ile 411 kilometre (Lucid) arasında benzer test aralıklarıyla sonuçlanır.

BMW i5 elektrikli otomobil

Lucid Air, güçlü motoru, mükemmel hızlanma değerleri ve en yüksek menzili ile “motor/şanzıman” kategorisinde BMW ve Mercedes’i açık ara geride bırakıyor. Ancak, özellik derecelendirmesindeki tek dezavantajı devam ediyor, çünkü önceki testlerin çoğunda olduğu gibi, i5 yalnızca EQE’ye üstünlük sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda “gövde”, “sürüş konforu” ve “sürüş dinamikleri” kategorilerinde Lucid’den uzaklaşıyor. Lucid, doğrudan karşılaştırmada önemli ölçüde daha uzun fren mesafeleri ve puan kaybıyla özellikle dikkat çekiyor.

Emlak sıralamasında BMW, 4.000 olası puan üzerinden 2.973 puanla zirvede yer alırken, Lucid Air 2.897 puanla ikinci sırada yer alıyor ve Mercedes 2.893 puanla yetiniyor. Ancak son faturada “Maliyet/Çevre” kategorisi hâlâ eksik. Yüksek fiyat ve daha zayıf multimedya özellikleri nedeniyle Lucid burada en zayıf performansı gösteriyor. i5, 5.000 puan üzerinden 3.214’ü alarak zaferi garantileyerek, BMW yine en fazla puanı aldı. Mercedes 3.119 puanla ikinci sırada yer alırken, Lucid Air ise 3.108 puanla üçüncü sırada yer alıyor.

Test uzmanları, Amerikan markasının “yerleşik markalara göre hoş ve çekici bir alternatif” olduğunu doğruluyor. Bu üçlü mücadelede sürüşü onu üstün kılıyor, ancak yüksek fiyatı lüks segmentte bir yabancı olarak kalmasını sağlıyor. Ancak Lucid Air’in yakında arkadan çekişli daha uygun fiyatlı bir versiyonu da mevcut olacak. Test uzmanları, Mercedes EQE’nin yüksek konfor seviyesini övüyor ancak Münih merkezli şirket, özellikle fiyat-performans oranı açısından en iyi genel paketi sunuyor.

Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir