Connect with us

Elektrikli Araba Haberleri

Kia EV9 Taksi Olarak Piyasada

Yayınlayan

on

Koreli otomobil üreticisi Kia, 25 yıldır taksi dönüşüm uzmanı Intax ile işbirliği yapıyor. Bu işbirliği, Kia’nın Alman pazarlarına ilk adımından sadece iki yıl sonra başladı. Özellikle geniş boyutlarıyla dikkat çeken, özel alan gereksinimlerini karşılayan Kia EV9, artık taksi olarak dönüştürülmüş şekilde mevcut.

Dönüşüm uzmanlarından bir basın bülteninde şu ifadeler yer alıyor: “Intax ve Kia, sadece yenilikçi düşünce ve eylemlerle değil, aynı zamanda 25 yıllık başarılı bir işbirliğiyle de bağlıdır. Kia’nın sübvansiyonlarıyla desteklenen paketler, taksi sayısında sürekli bir artışa neden oldu ve bu da Kia’yı en büyük müşterilerimizden biri haline getirdi. Devam eden güveniniz için teşekkür ederiz ve Kia’nın taksi üreticisi olarak genişletilmiş çalışma tezgahını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Dönüşüm için ek ücret sadece küçük bir miktarı kapsıyor. Yedi koltuklu Kia EV9, arka koltuk sırası kullanıldığında ve katlanmadığında bile bagajda yer sağlıyor, bu da onu taksi hizmetleri için cazip kılıyor. Taxi-Times, “Özellikle Oldenburg’daki Intax’ta gerçekleştirilen taksi dönüşümü, taksimetre/kilometre sayacı hazırlığını değil, aynı zamanda cihazın kurulum hazırlığını da içeriyor” diyor. Ayrıca EV9, radyo ön ekipmanıyla donatılmıştır ve anten ve anten kablosu içermeyen bir kablo setiyle birlikte gelir.

Kia, dönüşümü finansal olarak desteklediği için taksi paketi için sadece 890 avro ücret alıyor. Ayrıca, taksi paketini de içeren hafif fildişi ambalajı 1.690 Euro’ya sunuluyor. Ticari müşteriler için 2,5 tonluk EV9’un net fiyatları yaklaşık 60.000 Euro’dan başlıyor. Yedi koltuklu araç, ekonomik 150 kW (204 hp) arkadan çekişli ve en geç gelecek yıl 283 kW (385 hp) ve 600 Newton metre maksimum torkla sunulacak. 100 kWh boyutundaki batarya, 563 kilometrelik WLTP menziline olanak sağlıyor.

Pil, 800 volt teknolojisi ve maksimum 210 kW şarj gücüyle, optimum koşullar altında 24 dakikadan kısa bir sürede yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edilebiliyor. Bu, günlük kullanımda, pilin her zaman yeterli enerjiyi sağlaması gerektiği anlamına geliyor, hatta gün içinde sadece birkaç kez kullanılsa bile.

Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir