Connect with us

Elektrikli Araba Haberleri

Skoda, daha fazla güç ve menzile sahip Enyaq’ı tanıttı

Yayınlayan

on

Skoda, Enyaq elektrikli otomobil model ailesini daha fazla güç ve menzilin yanı sıra küçük görsel değişikliklerle yükseltiyor. İkincisi yeni logolar ve harfler içerir, “iV” ilavesi tamamen kaybolur. Gelecekte çeşitli versiyonlar yalnızca model adındaki numaraya veya “RS” veya “Laurin & Klement” amblemlerine göre dışsal olarak farklılık gösterecek.

2024 modellerinin üretimi Kasım ayı başında başlıyor. Yeni versiyonlar Enyaq 85 ve Enyaq 85x daha sonra önceki 80 serisinin yerini alacak, aynı durum coupé versiyonu için de geçerli. Değiştirilen isim, arka akstaki yeni elektrik motorları ve iyileştirilmiş akü yönetimi sayesinde performanstaki artışı ifade ediyor. Bu optimizasyonlar sayesinde yeni model yılı araçlar daha uzun bir menzile ve iyileştirilmiş genel şarj hızına sahip oluyor.

Skoda Enyaq 2024-4

Enyaq 85, tek akü şarjıyla WLTP döngüsünde 563 kilometreye kadar yol kat ediyor. Kapasitenin yüzde 10’undan yüzde 80’ine şarj etmek 28 dakika sürer. Bu gelişme, WLTP menzili 573 kilometreye kadar çıkan Enyaq Coupé için de geçerli. 2024 modellerinin arka aksındaki elektrik motoru artık 210 kW’a (286 hp) varan bir maksimum çıkış sağlıyor; bu, önceki 150 kW (204 hp) seviyesine kıyasla önemli bir artış. Enyaq 85 artık 0’dan 100 km/saat hıza 6,7 saniyede ulaşıyor; bu, eskisinden neredeyse iki saniye daha hızlı.

Dört tekerlekten çekişli Enyaq 85x modeli de 210 kW’lık çekişten yararlanıyor; bu, bu durumda 15 kW’lık (20 hp) bir artışı temsil ediyor. Dört tekerlekten çekişli araç, sıfırdan 100 km/saat hıza 6,6 saniyede ulaşıyor. 85x’in SUV versiyonu tek akü şarjıyla 536 kilometreye kadar yol kat edebilirken, Enyaq Coupé 85x dokuz kilometre daha fazla yol kat edebiliyor. Her iki versiyon da 175 kW’a kadar hızlı şarj edebiliyor; bu da kapasitenin yüzde 10’undan yüzde 80’ine kadar şarjın 28 dakikada yapılabileceği anlamına geliyor.

Revize edilen Enyaq RS aynı şarj hızına sahip. Pilin iyileştirilmiş termal yönetime sahip optimize edilmiş hücre kimyası, daha yüksek bir maksimum şarj hızına olanak tanır. Aynı zamanda Enyaq RS, gücün 250 kW’a (340 hp) çıkarılmasından da yararlanıyor. Bu, 100 km/saat hıza ulaşmanın 5,5 saniye sürdüğü anlamına gelir. SUV versiyonu artık 537 kilometre, RS Coupe ise 543 kilometre menzile sahip. 180 km/s hızla RS versiyonlarının itiş gücü engelleniyor; Enyaq 85 ve 85x de artık bu azami hıza ulaşıyor. Bu, daha yüksek torka sahip yeni elektrik motorları ve bunun sonucunda ortaya çıkan daha uzun dişli oranları sayesinde mümkün oluyor.

Skoda Enyaq 2024-3

“Enyaq 85’in 2024 modeli ve yukarıdaki tüm model versiyonları için önemli bir yeni özellik, bataryanın ön ısıtılabilmesidir. Kullanıcı, navigasyon sisteminde bir HPC hızlı şarj istasyonuna giden rotaya girdiğinde otomatik olarak başlıyor, ancak sürücü bunu aracın bilgi-eğlence sisteminde manuel olarak da etkinleştirebilir,” diye açıklıyor Enyaq ürün pazarlamasından Jaromír Mendl.

Ayrıca güncellenen Enyaq 85 ve diğer tüm model versiyonları çok sayıda yeniliğe kavuşuyor. Örneğin, yeniden düzenlenmiş kontrol düğmeleri ve sürücü anahtarla ayrılır ayrılmaz aracı kilitleyen otomatik kilitleme işlevi. Yeni özellik “Akıllı” paket ve diğer paketlerde mevcut.

Enyaq 85’ten itibaren bilgi-eğlence sistemi artık diğer şeylerin yanı sıra tamamen yeni bir kullanıcı arayüzü sunan yeni yazılım sürümü 4.0’a sahip. “Her şeyden önce kullanımı daha sezgisel ve tüm araç fonksiyonları daha da kolay kontrol edilebiliyor” diyorlar. Sanal gösterge paneli ve baş üstü gösterge ekranı da yeni grafiklere sahiptir. Dijital sesli asistan Laura artık kullanıcıların ses girişini daha iyi anlıyor ve kontrol amacıyla komutlarını gerçek zamanlı olarak bilgi-eğlence ekranında görüyor.

Güncellenen Enyaq’ın ne kadara mal olacağı henüz bilinmiyor. Škoda şu anda SUV versiyonunu 44.200 Euro’dan, Coupé versiyonunu ise 51.150 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunuyor.

Yorumlar

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir